Noortekonverents “Õiglase rohe-ja digipööre suunas noorte oskuste arendamise kaudu”
1.-2. detsember 2023, Tallinn, Hestia Hotel Europa kell 10.00

Konverents eesmärgiks on laiendada ja tugevdada hariduse – ja noorsootöö valdkonna vahelist koostööd ja dialoogi, mille raames arendame osalejate rohe-ja digipöörega seostatud individuaalseid teadmisi, oskusi ja hoiakuid ning luua mitmekesine suhtlusvõrgustikku ja sotsiaalset kapitali noorte ja kogukonna vahel kuid ka riigiasutuste suhtes. Plaanitud konverents on ametlik platvorm ideede konstruktiivseks vahetamiseks, aga ka kokkuvõtete ja üldavalduste tegemiseks. Konverents aitab kaasa ka projekti üldideede ja eesmärkide laiemale levikule ühiskonnas.

Konverentsile on kutsutud noored vanuses 14-26a, hariduse valdkonna spetsialistid ja kes on huvitatud jagada oma kogemusi, teadmisi rohe-ja digipööre ning kultuuridevahelisel suhtlemisel ja toetada võrgustamine ja koostööd s.h Eesti kogemuse levitamisele välismaal (Vahemereriikide ja Põhjamaade piirkondadele) lisaks sellele ka noorteorganisatsioone, haridusasutusi juhte, akadeemikuid, teadlasi, seadusandjaid,   ministeeriumide või osakondade esindajaid jt. Kokku on oodata kuni 100 inimest.

Konverentsi teemad:
– Rohelisele ja ringmajandusele pööre edendamine kogukonna ja noorte seas.

– Ringmajandus, linnaarendus ja innovatsioon järgmisele tasemele.
– Kodanikuühiskonna organisatsioonide ja noorte roll rohepööre ja säästva arengu käsitlemisel.
– Kuidas digipööre mõjutab ühiskonda, sh noori ja noorsootööd.
– Digipööre suunab noori ümber mõtestama oma tööelu oskuseid.
– Võimestame digipööre läbi spetsialistide täiendõppetuse ning kättesaadavate digitaalse õppevahendite ja õppematerjale.

Konverents koosneb kolmest peatükkidest: peakõned ja kaks temaatilised paneeldiskussioonid (rohe-ja digipöörest); noorte arutelud rohe-ja digipööre spetsifikast ja dokumentidest. Konverentsi tulemusena valmivad noorte ettepanekuid strateegiliste dokumentide uuendamise ja kohaliku tegevuskava kohta.

Konverentsi läbiviimisel me paremini mõtestame kuidas noored ja kodanikuühiskond saaks eskaleerunud olukorras toetada rohe-ja digipööre ning toime saada/ kaardistada koostöö võimalused nii kohalikul kui ka riiklikul tasemel, et saada hakkama ja aidata teistele tulevikus juba oma kogukonnas sama väärsete väljakutsetega.

Praktiline info:
– Konverentsi ametlik töökeel: eesti ja inglise

– Konvernetsil osalemine on tasuta (kuid kohtade arv on piiratud)
– Osalejate on tagatud rikkalik toitlutamine ja materjalid
– Transpordikulud korraldaja ei taga.

NB!!! Registreerimine on avatud kuni 28. November 2023 veebilehel: conference.sscw.ee/registration

Konverentsi korraldamist toetavad: Haridus-ja Teadusministeerium, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ja Tallinna Kodurahuprogramm.


AJAKAVA (Mustand, ilma Põhjamaade ekspertidest)

“Õiglase rohe-ja digipööre suunas noorte oskuste arendamise kaudu”
1-2.12.2023, Tallinnas, Hestia Hotel Europa (Paadi 5), kell 10.00.

Reede, 1. Detsember 2023 Konverentsi päev

Konverentsi moderaator ja erikülaline: T.E Hatem Atallah, suursaadik,

10.00-10.20 Ava- ja peakõned Eesti- ja välismaalt tähtsamate külaliste poolt.

– Ursula Roosmaa, Briti Nõukogu Eesti esinduse juht
– Kaarel Taimla, Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees / Tegevjuht

10.15-11.00 Kolm peakõnet:
–  “Samm edasi rohepööre reformis” Eili Lepik, Rohereformi osakonna juhataja, Kliimaministeerium.
– “Jätkusuutliku digiarengu väljakutsed ja võimalused tänastele ja homsetele otsustajatele” Pilleriin Lillemets, Digiarengu strateegiajuht Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis.
–  “Rohe-ja digipööre Euromedi piirkonnas: väljakutsed ja tegelikkus”, T.E.  Hatem Atallah, Suuraadik.

Eesmärk on tutvustada kõigile osalejatele noorte vaadet ja põhiteemasid ja selgitada edasi nende teemade jätkuvat asjakohasust ning vajadust.

11.00 – 12.30 Rohepööre paneeldiskussioon “Rohepööre kui kasvumootor ja uus eluviis”. Tegemist on paneeldiskussioonidega, kust võtavad osa väga erineva kogemusega, taustaga esindajad, et tuua esile arvamuse paljususe vajadust ja väärtustada avatust teistele ideedele, et täita ühiseid eesmärke. Arutelu toimub eri teemadel lähtudes konverentsi teemadest, et tutvustada neile uusi oskusi ja teadmisi koos lõplike koostöötulemustega.

– “Noorte hääl kliimamuutuste ja rohepööre küsimustes: takistuste ja võimaluste kaardistamine kaasava ühiskonna jaoks” – Rudolf Kasper Naruski,  EL Noortedelegaat (ENL)
– “Roheliste oskuste omandamine ja kodanikuühiskonna, valitsuse ja ettevõtete võrgustike loomine: ringmajanduse, linnaarengu ja innovatsiooni järgmisele tasemele viimine” – Mayri Tiido, Lowmerismi asutaja ja tegevjuht
– “Sotsiaalse ümberkujundamise edendamine, investeerides keskkonnakaitsesse, noorte haridusse ja kliimamuutuste leevendamisse” – Kaidi Tamm, säästva arengu programmi vanemekspert, Stockholmi Keskkonnainstituut Tallinna keskus
– “Noorte ja kodanikuühiskonna organisatsioonide roll rohepööre ja säästva arengu vastu võitlemisel” – Maris Pedaja, huvikaitseekspert, Eesti Roheline Liikumine
– “Kuidas me teame, mis on säästva arengu ja rohepööre puhul lahe?” – Sandra Jaanika, Fridays For Future Estonia
– “5R jätkusuutlikkuse raamistiku omaksvõtmine jätkusuutlike muutuste ja eluviiside edendamiseks” – Laura Rajala, Green Habito Network (Soome, online)

12.30 – 13.00 Arutelud ümarlauade taga.

13.00 – 14.00 Lõuna

14.00 – 15.15 Digipööre paneeldiskussioon “Digipööre täna ja homme: investeerides noorte teadmistesse, oskustesse ja rakendustesse (App), et arendada uusi tehnoloogilisi lahendusi ja ning soodustada jätkusuutliku arengut” – digitaliseerumine muudab ühiskonda ja nõuab uusi digipädevusi, mida paljud lapsed ja teismelised praegu ei valda. See võib mõjutada negatiivselt nende hariduslikule, informatsioonilisele ja sotsiaalsele kaasatusele ning heaolule.
– “Kuidas digipööre mõjutab ühiskonda, sh noori ja noorsootööd”– Kati Nõlvak, noortevaldkonna, diginoorsootöö ja kohaliku omavalitsuse entusiast ja ekspert (online)
– Digipööre ja elukestev õpe: olulised muutused ja õppetunnid noortele” – Merja Lina M. Bauters, Tallinna Ülikooli digipööre teadusprofessor (online) (online)
-“Digipöörde võimestamine läbi täiendõppe, kättesaadavate teenuste ning digitaalsete õppevahendite ja õppematerjalide kaudu“- Roger Tibar, HARNO noortevaldkonna digihüppe projektijuht
– “21. sajandi pädevused: Väljakutsed digitaalses hariduses ja noorte nägemus loodud keskkonnast ja vahenditest” – German Morris, Ehte Gümnaasiumi õpilane/ Peace Child Eesti koordinaator.
– “Digitaalne elu internetis: küberturveprobleemid ja noorte õigused” – Catlyn Kirna, Tallinna Ülikooli lektor ja CGI Eesti küberturbe konsultant

15.15-16.15 Neli töögrupid, et arutada noorte konverentsi põhilised teemad ning korjada sisendit soovituste ja ettepanekute jaoks.

  • Noorte vaade ja arvamus rohe-ja digipöörele riiklike strateegiliste ja poliitikat kujundavates dokumentides 
  • Noored säästva arengust ja rohelise linnaruumi kujundamise edusammudest ja takistustest
  • Oskused, pädevused ja osalus: noorte digitaalne kodakondsus 
  • Edendades rohe-ja digipööret läbi noorte mitteformaalse hariduse kaudu

15.15-16.15 Rahvadiplomaatia ja kultuuridevahelise dialoogi töötuba.

16.15-16.45 Töögruppide tulemuste esitamine

16.45-17.00 Töögruppide tulemuste esitamine

Laupäev, 2. detsember 2023 Konverentsi ja ümarlaua tulemuste esitlus ja kokkuvõte

10.00- 11.00 Ümarlaua arutelude tulemuste esitlus (ettepanekud poliitikakujundajatele rohelise ja digitaalse ülemineku, ringmajanduse ja ületarbimise vähendamise, noorte ja kodanikuühiskonna organisatsioonide suutlikkuse suurendamise kohta rohelise ülemineku ja säästva arenguga tegelemisel).

12.00 – 13.00 Konverentsi tulemuste esitlus (noorte seisukohtade tutvustamine strateegiliste dokumentide kohta ja nende seos rohelise ja digipöörega).

13.00 – 14.00 Lõuna

14.00 – 15.00 Järeltegevused, üleskutse kohalike kogukondade projektidele 2023, Tallinna rohelise pealinna aasta tulemuste esitlus ja kokkuvõte / konverentsi lõpp.

15.00 – 18.00 Säästva arengu noorte võrgustiku kohtumine Hestia Hotel Europas